icon
Search

OMGeez Why are Macarons SO EXPENSIVE?!

Of all the customer queries we've ever encountered, this one's a front-runner for the FAQ section. We've heard many variations of what's really the same question boiling down to pretty much the same answer. 

OMG I think I'm going to have to re-mortgage my house for a few tiny mouthfuls. Why are macarons (or macaroons...) SO FREAKIN' EXPENSIVE?!

I'm not even going to pretend otherwise, £1.75 for a macaron is pricey as far as treats go...say a Krispy Kreme, a Dairy Milk bar, maybe even in comparison to a cupcake. So what makes them so dear? 

Macarons

Skilled labour of love - First and foremost, above all else, hands down the most expensive "ingredient" in making each and every macaron is the chef. While Krispy Kremes and Dairy Milks are highly automated, no matter how advanced machinery can get, macarons still command superior skills that only comes with the chef's experience. To put skill level into perspective...it takes 15 minutes to train new staff on how to make cupcakes, but training them to make macarons to our standards using our equipment can take up to 2 months of rigorous daily macaron making. And we all know the following equation...labour=time=money.

Raw materials - Almonds, vanilla and chocolate are some of the most expensive ingredients to work with. Furthermore, as we use the BEST we can get our hands on such as proper vanilla pods, premium Callebaut Belgian chocolate, free range eggs (caged hens make us so sad) and real fruit and dairy butter it pushes our costs up much higher than lesser competitors. We could easily slash our ingredients bill by 50% if we wanted to by switching to cruddy ingredients like artificial flavourings, cheap chocolate, vegetable shortening etc, but that would make gross tasting macarons and quite simply put, it's not worth the effort that goes into making them nor is it worth the calories when consuming them. 

An no...unless your house is underground and the size of a matchbox in Kolkata, a re-mortgage would not be necessary. Funny though!

"Laudree" is cheaper, why are yours more expensive?? 

SO much wrong in one innocent query. Spelling and pronunciation aside, that's not even true. Our bigger competitors are still more expensive but they also have considerably higher overheads (eg: multiple shops, loads of staff, massive marketing budgets etc) so would be priced accordingly.

Macarons

Why is the box more expensive than getting them loose in a bag?!

Because it's a box. A freakin' beautiful hand-made gift box. Doesn't affect the taste of the macarons one way or another but it does make for an amazingly indulgent gift experience.

 Macaron Gift

There you go, the biggest macaron mystery debunked. If you're still not convinced, that's fine too. There's always a Krusty Kreme ;) Hah, just kidding...or am I?!

Lots of love,

Reshmi xoxo

4 Responses

Hugh Palmer

Hugh Palmer

December 12, 2020

They are an indulgence, and very hard to make excellent. Making OK, isn’t so challenging but a big difference between the two. If you love them, then getting the best is worth it every now and then. I eat pretty good ones every now and then but go out of the way for the best when I can. Some things are worth paying for. We are so critical of a culture of artisan foods. If you love em, buy em. If you don’t, don’t. I love em.

Omfeeegeee

Omfeeegeee

August 16, 2020

Very long article to explain that stupid foods worth 0 to make are sold at a high price because there are stupid people to buy them. Dont buy them and supermakets will produce them at same quality, 1/10 of the price. Yes, it can be fully automated.

Jimmy Graham

Jimmy Graham

January 28, 2019

They should not vary in size. The sheets they bake on have perfectly spaced circles that are to be filled with the mixture that becomes the cookie. All of them are supposed to be uniform in size and shape. I paid $2.50 each from a kiosk in the mall here in Florida. They were pretty good, but, honestly, not worth the price in my opinion.

Mariah

Mariah

January 27, 2019

Why aren’t all the sizes the same? I pay $2.25 per cookie regardless the location but some are way smaller than others.

Leave a comment (all fields required)

Comments will be approved before showing up.

Search